• Beylikdüzü-Bahçeşehir-Kağıthane
  • Pazartesi-Cumartesi: 08:30 -20:00

Obezite ve Kilo Kontrolü

Obezite ve Kilo Kontrolü

Obezite, Dünya sağlık örgütü tarafından sağlığı bozacak şekilde vücutta aşırı miktarda yağ birikmesi olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır.

Dünya sağlık örgütü verilerine göre dünyada 400 milyonun üzerinde obez, 1,6 milyar civarında hafif şişman birey bulunmaktadır.

56 ülkede yapılan bir çalışmada, 46 ülkenin kadınlarında obezite oranı erkeklerden daha yüksek bulunmuştur. Ülkemizde de dünyadaki oranlara benzer olarak yapılan prevelans çalışmasında, obezite oranı kadınlarda erkeklere oranla da yüksek bulunmuştur.

Türkiye’de 2.8 milyon erkek ve 7.7 milyon kadında abdominal obezite bulunmaktadır. Bu veriler erkeklerde ortalama obezite oranının %21.2, kadınlarda % 41.5 civarlarında olduğunu göstermektedir.

Sağlıksız ve dengesiz beslenme, aşırı yağlı ve karbonhidratlı besin tüketimi, hareketsizlik gibi dış etkenler ve genetik faktörler, diyabet, insülin metabolizmasındaki bozukluklar, hormonsal düzensizlikler obezite oluşumunda etkilidir.

Obezite tedavisinde en önemli adım sağlık problemlerinin saptanması, ardından kişiye özel hazırlanmış bir beslenme programı ve hareket planına uyulmasıdır. Obezite kalıcı bir hastalık değil, tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Diyetdem Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi Olarak Obeziteye Yaklaşımımız ve İzlediğimiz Adımlar

  • İlk basamağımız danışanımız ile görüşerek onu yakından tanımak, obeziteye neden olan etkenleri bulmak ve tedavi yolumuzu planlamak,
  • İlk basamağımızı gerçekleştirmek için danışanımız ofisimize geldiğinde veya online diyet ile görüşeceksek görüşmemizden önce hazırladığımız bilgi formunun doldurulması ve gerekli kan tahlillerinin yaptırılmış ve getirilmiş olması
  • Bilgi formunun doldurulmasının ardından vücut analiz cihazlarımızla danışanın vücut yağ/kas analizinin alınması,
  • Vücut analizinin yorumlanması
  • Kişiye özel beslenme programının hazırlanmasıdır.

Görüşmemizin sonunda danışanlarımıza iletişim numaralarımızı vererek, hafta içerisinde akıllarına takılan konularda bize danışmalarını istemekteyiz.

Obezite tedavisinde paketlerimiz 1 ay(4 seans)’lıktır. Haftada 1 kez görüşme yapılarak her hafta diyet programında değişiklikler yapılmaktadır.

Beden kitle indeksinizi hesaplayarak hangi sınıfta olduğunuzu öğrenmek ister misiniz?

BKI=kg/m²

[cc-bmi]