Mantarlar, besin değeri açısından zengin sağlıklı gıdalardan biridir. %92,45’i sudan oluşan mantar; 100 gramında 22 kalori enerji içerirken, 3.09 gram protein, 0.34 gram yağ, 3.26 gram karbonhidrat ve 1 gram lif içermektedir. Mantarlar canlılar grubunda kendilerine özel bir gruba dahildir. Birçok kişinin et grubuna dahil olduğunu düşündüğü mantar besin içeriği bakımından et grubuna değil sebze grubuna dahil edilebilir.

Mantarlar, aynı zamanda selenyum, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko mineralleri ve C vitamini, A vitamini, tiamin, riboflavin, niasin vitaminleri bakımından zengin içeriğe sahiptir.

USDA verilerine göre mantarlar selenyum mineralinin en iyi kaynağıdır. Çalışmalar selenyum mineralinin antikanser, antioksidan ve antiinflamatuvar etkiye sahip olduğunu bildirmektedir. Selenyumun tiroid hastalıklarında da iyileştirici etkiye sahiptir.

Kolesterol

Mantarlar, sebze grubuna dahil edilse de diğer sebzelere kıyasla daha yüksek oranda protein içermektedir. Yüksek protein içeriğine sahip gıdalar genellikle hayvansal kaynaklıdır ve hayvansal kaynaklı gıdalar proteinin yanında doymuş yağ ve kolesterol içeriğine de sahiptir. Mantar, doymuş yağ ve kolesterol içermemesi ve düşük kaloriye sahip olması ile kolesterolü yüksek, kardiyovasküler hastalığa sahip bireylerde sağlıklı protein kaynağı olarak tercih edilebilecek besinlerdendir.

2012 çalışmasında, pembe istiridye mantarları, yüksek kolesterolü olan farelerde kötü kolesterol miktarını düşürmüştür.

Kemik Sağlığı

Mantarlarda en yüksek miktarda bulunan minerallerden biri de kalsiyumdur. Kalsiyum kemik sağlığı için en önemli mineraldir. Kalsiyum her gün yeterli miktarda alınması gereken makro minerallerdendir.

Bağışıklık

Mantarlarda bulunan güçlü bir antioksidan olan Ergotionin, serbest radikallerden korunma ve bağışıklık sistemini güçlendirmede büyük etkiye sahiptir.

Aynı zamanda mantarlar, mikrobiyal büyümeyi ve diğer mantar enfeksiyonlarını önleyen doğal antibiyotikler (penisilin benzeri) içermektedir. Yapılan bir çalışmaya göre bu antibiyotik içeriği bağışıklık sistemini uyarma ve düzenleme etkisine sahiptir. Bunlara ek olarak mantarlar, bağışıklık sistemi için en önemli olan A ve C vitaminleri bakımından da zengindir.

Düşük kan basıncı

Potasyum minerali damar genişletici, kan akışını hızlandırıcı etkiye sahiptir. Tüm mantar çeşitleri potasyum açısından zengindir. Yüksek tansiyon, kalp krizi ve felç kan akışının azalması ve damar daralması sonucu meydana gelen hastalıklardır. Bu hastalıklarda tedavide en önemli noktalardan biri yüksek potasyum içeriğine sahip bir beslenmedir. Potasyumun ayrıca bilişsel işlevi de arttırdığı bildirilmektedir, beyne kan ve oksijen akışının artması nöral aktiviteyi uyarmaktadır. Çalışmalar, artmış potasyum seviyelerinin hafızayı ve bilgi birikimini arttırdığını göstermiştir.

Kanser

ExperimentalBiologyandMedicine dergisinde yayınlanan bir 2010 yılı çalışması , beş çeşit mantarı (maitake, crimini, portabella, istiridye ve beyaz düğme) test etmiş ve meme kanseri hücre büyümesini ve üremesini önemli ölçüde bastırdığını tespit etmiştir. Meme kanserine karşı kemoprotektif etkiye sahiptir.

Ayrıca, MemorialSloanKettering Kanser Merkezi’nde kemoterapi ile kullanıldığında shiitake mantarında bulunan lentinan adlı maddenin bazı kanser hastalarının yaşamını uzatmaya yardımcı olabildiği gözlemlenmiştir. 1985’te Japonya’da mantar anti-tümör etkilere sahip olmasından dolayı adjuvan(hastalıklara karşı güçlendirici) olarak onaylanmıştır .

Yaşlanmayla Mücadele

2017 yılında yapılan bir çalışmada, Penn Eyaleti araştırmacılarından oluşan bir ekip, mantarların, her ikisi de yaşlanma karşıtı özelliklerle ilişkili olan, ergotionin ve glutatyon antioksidanları bakımından zengin olduğunu bulmuşlardır. Araştırmacılar, mantarların bu iki antioksidanı en çok içeren diyet kaynağı olduğunu belirtmişlerdir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*