• Beylikdüzü-Bahçeşehir-Kağıthane
  • Pazartesi-Cumartesi: 08:30 -20:00

KUŞBURNU VE FAYDALARI

Kış geldi. Soğuk algınlığı, grip baş göstermeye başladı. “Neler bağışıklığımızı güçlendirir?” dediğiniz sıralarda

Bağışıklık üstünde oldukça önemli olan besinlerden Kuşburnu’nu tavsiye etmek istedik.


Gül bitkisinin bir meyvesi olan ve yalancı meyve olarak bilinen Kuşburnu yüksek miktarda C vitamini içermektedir (limondan 25 kat daha fazla). Bununla birlikte yine bağışıklık sistemini destekleyen A ve E vitaminlerinden de zengindir. Antioksidan kapasitesi yüksek olan bu meyve, hücre hasarlarından korunmada yardımcı kuvvettir.  Bu yüksek antioksidan kapasitesi; meyve kurutulduğunda veya poşet çay haline getirildiğinde, kaynatılıp soğutulduğunda C vitamini kaybı yaşanacağı için bir miktar azalmaktadır.

FAYDALARI

Araştırmalar içerisindeki bileşiklerin iltihap ve ağrıyı azaltmaya yardımcı, kilo kaybını destekleyici, düzenli tüketimi ile sindirim kolaylığı sağlayıcı etkisi olabileceğini vurgulamaktadır. Sindirim sistemindeki etkinliğinden kaynaklı kabızlık sorununa çözüm olabilmektedir.

Aynı zamanda kireçlenme, romatoid artrit ve kanser gibi kronik hastalıklarda da olumlu etkisi olabileceği bilinmektedir.

Kalp sağlığını desteklemekle birlikte cilt yaşlanmasına karşı koruyucu oluşu önemli bir detaydır.

NASIL TÜKETİLMELİ?

Hafif bir tada sahip bu meyve tek başına tüketilebileceği gibi çayları da sık sık tüketilen formları arasında yer almaktadır.

200 ml kaynayıp hafif ılıtılmış suya 3-4 adet meyvesini veya 2-3 çay kaşığı kurutulmuş halini koyarak 10-15 dakika demleyebilirsiniz. Burada önemli olan demleme işlemi bittikten ve meyveler çıkartıldıktan sonra vitamin kayıplarını minimuma indirmek için 5 dakika içerisinde tüketilmesidir.

KİMLER TÜKETMEMELİ? 

Kuşburnu çayının hamile veya emziren kadınlardaki etkileri üzerine çalışmalar yetersizdir. Aynı zamanda olumlu olarak bahsettiğimiz C vitamini seviyesinin yüksekliği, bazı bireylerde böbrek taşı oluşumuna neden olabilmektedir.

Psikiyatrik bozukluklarda kullanılan ilaçların bileşiminde bulunan maddelerin, çayın diüretik (vücuttan su atıcı) özelliği bulundurmasından kaynaklı vücuttaki yoğunluklarında artış gözlemlenebilmektedir. Bu durum ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Diyetisyen Gülfem YEDİER

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*