• Beylikdüzü-Bahçeşehir-Kağıthane
  • Pazartesi-Cumartesi: 08:30 -20:00

KURBAN BAYRAMINDA BESLENME

Et tüketimi

Et tüketimi için en uygun zaman kurban kesildikten 24 saat sonradır. Kesilen et 24 saat 4 derece sıcaklıkta bekletilmelidir. Yeni kesilmiş hayvanın etindeki sertlik sindirimde zorlanmaya sebep olmaktadır. Bu da midede şişkinlik, hazımsızlık gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olur.

Kahvaltı

Güne mutlaka tüm besin gruplarını içeren, proteinden zengin, dengeli ve hafif bir kahvaltı ile başlamalısınız. Kahvaltı tabağınızda yumurta ve peynir gibi kaliteli protein kaynaklarına daha fazla yer vermeli, tabağınızın yarısını domates-salatalık-dereotu-maydanoz gibi çiğ sebzelerle doldurmalı, ekmek tüketiminizi azaltmalı, bal, reçel gibi besinlerden uzak durmalısınız. Kahvaltının proteinden ve liften zengin olması gün içerisinde daha tok hissetmenizi sağlayacak ve verilen ikramlara hayır diyebileceksiniz.

Ara öğün

Bu süreçte ara öğün yapmak oldukça önemli, ancak tatil, davetler, bayram gezmeleri derken ara öğünler maalesef atlanıyor ve bunun sonucunda gidilen davetlerde ikram edilen hamur işlerine, şerbetli tatlılara hayır demek zorlaşıyor. Bu süreçte yanınızda az yağlı küçük kutu sütler, çiğ kuruyemişler, meyveler gibi kolay taşınabilecek ara öğün seçenekleri bulundurmalısınız.

Su

Bayramların sıcak havalara denk gelmesiyle su gereksinimi de artar. Üstüne bir de yenen ağır yemekler, hareketsizlik vb. gibi nedenlerden dolayı ödem sorunu ortaya çıkabilir. Bu süreçte en az 3,5-4 litre su tüketmeye özen göstermelisiniz.

Su tüketimini artırmak adına yanınızda 1 litrelik su şişesi bulundurabilirsiniz 

Sabah uyandığınızda mutlaka 2 su bardağı su içmelisiniz.

Gittiğiniz davetlerde ikram edilen her çay, kahvenin yanında 1 su bardağı da su içmelisiniz.  Çay, kahvenize kesinlikle şeker atmamalısınız, çayınızı açık içmeli ve günde 2 fincandan fazla kahve tüketmemelisiniz.

Çiğ sebzelerin de su içeriği oldukça yüksektir. Tüm öğünlerinizin yanında tabağınızın en az yarısı kadar olacak şekilde çiğ sebze tüketmelisiniz.

Meyve suyu, gazlı içecekler gibi içecekler su ihtiyacınızı karşılamaz, bu içecekleri tüketmemelisiniz.

Günde 1 adet sade mineralli su tüketmelisiniz.

Yeşil çay

Günde 2-3 fincan yeşil çay tüketimi metabolizmanızı canlandırmanıza, iştah kontrolü sağlamanıza önemli katkıda bulunacaktır. Kahvaltıda mutlaka 1 fincan yeşil çay tüketmelisiniz. Çantanızda her zaman poşet yeşil çay bulundurmanızda fayda var, dışarıda olsanız bile sıcak su isteyerek yeşil çayınızı kolaylıkla içebilirsiniz. Yine aynı şekilde evde yeşil çayınızı demleyip içerisine buz ve limon kabuğu, nane ve istediğiniz meyveden birkaç dilim atarak yanınıza alabilirsiniz, bu sayede hem serinletici bir içecek yapmış hem de yeşil çayınızı içmiş olursunuz J

Tatlı

Bayramlarda en sık tüketilen besinler, tatlılar, şekerlemeler ve çikolatalardır. Bu süreçte tatlı tercihini hamurlu, şerbetli tatlılar yerine sütlü, meyveli tatlılardan yana kullanmalı şeker, çikolata tüketiminden uzak durmalısınız. Tatlı tükettiğiniz günlerde günlük beslenmenizden ekmeği çıkarmalı, pilav, makarna gibi besinleri tüketmemeli, meyve porsiyonunuzu azaltmalısınız ve meyve tercihinizi glisemik indeksi düşük taze meyvelerden yana kullanmalısınız.

Tatlı tercihini sadece bayramın 1 günü yapıp diğer günler sağlıklı beslenme düzeninize geri dönmeli, tatlı isteğinizi meyvelerden karşılamalısınız. Çünkü hergün tatlı yemeniz sonucunda kilo almanız kaçınılmaz olacaktır.

Sarma ve Hamur İşi

Bayramda tatlıdan sonra tabaklarda en sık karşılaşılan besin, sarma. Tatlı ile aynı şekilde sarma veya hamur işi tercihinizi bayramın sadece 1 günü yapmalısınız ve o gün ekmek, pilav, makarna tüketmemeli, meyve porsiyonunuzu azaltmalısınız.

Egzersiz

Bayram günlerinin tatil olması yürüyüşe, egzersize vakit ayırabileceğiniz anlamına geliyor.

Bu günlerde mutlaka 45 dakikalık hafif tempolu bir yürüyüş yapmalısınız.

Gideceğiniz yerlere toplu taşıma ile gidecekseniz 2 durak önceden inip yürüyerek gidebilirsiniz, araba ile gidecekseniz arabanızı daha uzak bir yere park edip yürüyebilirsiniz.

Asansör veya yürüyen merdiven kullanmamalı merdivenleri tercih etmelisiniz.

Eğer bu önerileri uygularsanız gün içerisinde yaptığınız kaçamakları dengelemiş olur, kilo alma ihtimalinizin önüne geçersiniz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*