HAFIZA

Biberiye bitkisinin, hafızayı iyileştirdiği ve odaklanmayı artırdığı söylenmektedir. Yapılan çalışmalarda biberiye tüketimi sonucunda bilgileri hafızada tutma oranı artmıştır. Bunun yanında biberiye, yaşlılarda bilişsel aktivitenin yanı sıra Alzheimer veya demans gibi akut bilişsel bozukluklar ile de bağlantılı bulunmuştur.

RUH HALİ VE STRES

Biberiye aroması, tek başına ruh halinin düzelmesi, zihni temizleme, kronik endişe veya stres hormonu dengesizlikleri bulunan kişilerde stresin hafifletilmesi ile ilişkili bulunmuştur.

BAĞIŞIKLIK

Biberiye aktif bileşenleri, antioksidan, antiinflamatuar ve antikanserojeniktir.

Biberiyede bulunan antioksidan bileşikler: rosmarinik asit, kafeik asit, betülik asit ve karnozol.

Biberiye özütü ve çörekotu yağının karşılaştırıldığı bir çalışmada biberiye özütünün daha yüksek antioksidan içeriğe sahip olduğu bulunmuştur.

Biberiye içerisinde bulunan karnozol kanser oluşumunu destekleyen hücreleri inhibe etmektedir. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde meme kanseri başlangıcında 2 hafta süreyle biberiye özütü verilmiş ve tümörde küçülme gözlemlenmiştir.

ANTİBAKTERİYEL

Özellikle midede bakteriyel enfeksiyonlara karşı güçlü koruyucu etkiye sahiptir. H. pylori bakterileri, mide ülserine neden olabilecek tehlikeli pataojenlerdir. Biberiye tüketiminin bu bakterilerin büyümesini engellediği gösterilmiştir.

NEFESİ TEMİZLER

Doğal bir antibakteriyel ajan olan biberiye, ağız sağlığını geliştirmekte ve nefesi temizlemektedir.

KAN AKIŞINI UYARIR

Biberiye kırmızı kan hücrelerinin üretimini artırmakta ve kan akışını uyarmaktadır. Bu hayati organların oksijen almasına ve metabolik faaliyetlerin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Buna ek olarak, onarım gerektiren hücrelere besinlerin harekete geçirilmesini teşvik etmektedir.

METABOLİZMA

Günde 2 fincan biberiye çayı tüketiminin metabolizmayı %3 oranında artırdığı gösterilmiştir.

Biberiye çayı nasıl demlenir?

1 fincan kaynamış ve ocaktan alınmış suya 2 çay kaşığı kuru biberiye veya 1 çay kaşığı taze biberiye eklenir ve 10 dakika demlenmesi beklenerek süzülür.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*