Adaçayı, oksidatif stres, anksiyete, obezite, yüksek toksisite, diyabet, sindirim sorunları, zayıf bağışıklık, uyku sorunları ve menopoz gibi bir çok sorun için faydalıdır.

MENOPOZ BELİRTİLERİNİ AZALTIR

Adaçayı otunun en bilinen kullanımı, özellikle sıcak basması durumunda menopoz düzenleyicisi olarak kullanılmasıdır. Çalışmalar bu çayı düzenli olarak kullanan kadınlarda menopoza bağlı sıcak basmalarında belirgin bir düşüş olduğunu göstermiştir. Bunun yanında ruhsal değişimler ve aşırı aktif mesane gibi diğer menopoz semptomlarında da azalmalar olmuştur. ‘Advances in Therapy’ dergisinde yayınlanan bir araştırmada, araştırmacılar, 71 kadını sekiz haftaya kadar günde bir kez ada çayı tableti ile tedavi etmiştir. Sonuçlar, sıcak basmalarında dört hafta içinde yüzde 50, sekiz hafta içinde yüzde 64 oranında önemli bir düşüş olduğunu göstermektedir.

KİLO KONTROLÜ

Adaçayı, iştah uyandırıcı etkiye sahiptir. Ancak kilo kaybına, metabolizma hızının artmasına ve LDL kolesterolün düşmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

DETOKS ETKİSİ

Karaciğer ve böbrekler için doğal bir diüretik ve uyarıcı olan adaçayı toksinlerin vücuttan idrarla birlikte uzaklaştırıldığı süreci hızlandırmaktadır. Bu çay aynı zamanda terlemeyi teşvik etmektedir ve cilt yoluyla vücudu detoksifiye etmektedir.

DİYABETİ KONTROL EDER

Adaçayı vücudun istirahat halindeki kan şekeri seviyelerini düşürerek pankreastaki zorlanmanın önüne geçebilmektedir. Bu sayede diyabet hastalarında pankreasın yorulması sonucu oluşan insülin düşmeleri engellenebilmektedir.

ANTİOKSİDAN ETKİ

Adaçayı, flavanoidler, fenolik asitler ve bir çoğu antioksidan enzimler olmak üzere bir dizi antioksidan içermektedir. Bunların hepsi vücutta oksidatif stres, mutasyon ve apoptozise neden olmadan önce serbest radikalleri araştırıp nötralize edebilmektedir. Bu antioksidanlar ayrıca kronik hastalıkların ve erken yaşlanmanın önlenmesine yardımcı olabilmektedir.

KAYGIYI HAFİFLETİR

Araştırmalar ada çayının kronik endişeyi azalttığını göstermektedir.

İŞTAHI ARTTIRIR

Kaza, ameliyat veya uzun süreli bir hastalıklardan sonra enerjinin geri kazanılabilmesi için fazla yemek yemek önemlidir. Adaçayı iştahı uyarıcı etkiye sahiptir, bu sayede eski enerjiye ulaşmak konusunda yardımı dokunmaktadır.

SİNDİRİME YARDIMCIDIR

Adaçayının antimikrobiyal ve antivirütik özellikleri bağırsaktaki mikrofloranın dengelenmesine yardımcı olabilmektedir. Bu da aşırı gaz, şişkinlik, kramp, ve kabızlığın hafifletilmesine yardımcı olmaktadır.

AĞIZ MUKOZİTESİNİ ÖNLER

Kanser tedavisinde kemoterapi ve radyasyon tedavisinin en yaygın komplikasyonlarından biri oral mukozittir. 2016’da Tamamlayıcı Tıbbi Tedavilerde yayınlanan bir pilot çalışma, adaçayı ile ağzın yıkanmasının, kemoterapi alan kişilerde oral mukozitin hafifletilmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Çalışma için kemoterapi alan kişilere temel ağız bakımının yanında ada çayı ile bakım verilmiştir ve 5. Ve 14. Günlerde değerlendirilmiştir. Ağız mukoziti adaçayı kullanan grupta istatistiksel olarak daha düşük bulunmuştur.

KOLESTEROL

Altı hafta düzenli olarak ada çayı tüketen sağlıklı altı kadının LDL kolesterolünde azalma ve total kolesterol düzeylerinde iyileşme gözlemlenmiştir.

KOLON KANSERİ

Adaçayı içmenin kolorektal kanser üzerinde kimyasal önleyici bir etkisi olduğu gösterilmiştir.

ADA ÇAYI NASIL DEMLENİR?

8-10 adet yaş yaprağın veya 1-1.5 çay kaşığı kuru yaprağın 3 su bardağı su ile kaynatılması ile demlenir.

KAÇ BARDAK ADA ÇAYI?

Adaçayı tüketimi günde 3-4 fincanı geçmemelidir. Fazla ada çayı tüketimi baş dönmelerine, karın ağrılarına, bulantı ve kusmaya neden olabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*