• Beylikdüzü-Bahçeşehir-Kağıthane
  • Pazartesi-Cumartesi: 08:30 -20:00

KETEN TOHUMU VE SAĞLIK ÜZERİNE ETKİLERİ

Keten tohumu nedir?

Nerelerde kullanılır?

Nelere iyi gelir veya kimler kullanmamalıdır?

Bu soruların cevabına bugünkü yazımızda yer veriyoruz.Keten, M.Ö 6000 yıllarından beri tarımı yapılan ve medeniyetler tarafından çok farklı amaçlarla kullanılan bir bitkidir.

Antioksidan ve lif içeriğinden zengin olan bu bitki, Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından kanser önleyici gıdalar arasına alınmıştır ve üzerine çalışılması öngörülen 6 besin arasındadır.

Keten, tohumu ve yağı şeklinde beslenmeye eklenebilmektedir. Vücut için gerekli yağ asitlerinden olan omega-3 açısından zengin olması beslenmeye dahil edilmesi için önem arz etmektedir.

Nelere İyi Gelir?

Omega- 3 yağ asitleri kan basıncı, bağışıklık sistemi tepkisi ve yağların yıkılması, kolesterolün düşürülmesi gibi düzenleyici etkiler göstermektedir.

Omega- 3 eksikliğinde ise; yavaş büyüme, görme ve öğrenme yeteneğinde zayıflık, kol ve bacaklarda uyuşma, davranış değişiklikleri gibi istenmeyen durumlar görülebilmektedir. Keten tohumunun fazla tüketimi ise; çinko, kalsiyum ve B6 vitamini gibi vitamin- mineral eksikleri ve böbrek yetmezliğine sebep olabilmektedir. (>10 yemek kaşığı/gün)

Keten tohumunun tüketim faydaları arasında koroner kalp hastalıkları ve inme riskini azaltıcı etki, meme, kolon ve prostat kanserine karşı koruyucu etkiler bulunmaktadır. Ayrıca tohumunda %25 oranında dışkı hacmi arttırıcı öğeler bulunmaktadır. Bu sayede tohum parçalandıktan sonra su tutarak 40 kata kadar şişebilmektedir. Bu durum sonucunda çalışmalar müshil etkisi oluşturabildiğini göstermektedir. Dışkı yumuşar ve kabızlığa iyi gelebilmektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise bu etkinin gösterilebilmesi için günlük yeterli miktarda su alımının sağlanabilmesidir. Aksi takdirde bağırsak tıkanıklıklarına yol açabilir.

Tohumun tazeliği önem taşımaktadır. Öğütülmüş veya kendinizin kırıp kullanabileceği tohumları yoğurdunuza katarak beslenmenize ekleyebilirsiniz.

Gebelik ve emziklilik dönemlerinde annelerin diyetlerinde yer vermesinin etkisi araştırmalar tarafından kanıtlanmamıştır. Bu nedenle tüketilmesini önermemekteyiz!

Kimler Tüketmemeli?

  • Sağlıklı kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada östrojen benzeri etki gösterebildiğinden hormona bağlı tümör gelişimlerinde,
  • Kanamaya sebep olabilecek hastalık varlığında,
  • Diyabet,
  • Bağırsak tıkanıklığı,
  • Hipoglisemi,
  • Düşük kan basıncı,
  • Hamile veya emziren anne olmak,
  • Düzgün çalışmayan tiroid rahatsızlıklarında kullanımı önerilmemektedir.

DİYETİSYEN GÜLFEM YEDİER

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*