• Beylikdüzü-Bahçeşehir-Kağıthane
  • Pazartesi-Cumartesi: 08:30 -20:00

KIRMIZI MEYVELER

ANTİOKSİDAN BAKIMINDAN ZENGİN

Ahududu ve böğürtlenin antioksidan ve toplam antosiyanin içeriği en yüksek oranda olan meyveler olduğu tespit edilmiştir.
Çilek 25’ten fazla antosiyanin içermektedir. Buna ek olarak ellagitaninler ve ellagik asit bakımından zengindir.
Yapılan bir çalışmada küçük koyu renk meyvelerin bazı özellikleri karşılaştırılmış en yüksek antioksidan kapasiteye sahip olan meyvenin siyah kuş üzümü olduğu görülmüştür. Askorbik asit içeriğinin ve yüksek fenolik içeriğin en yüksek olduğu meyvelerin ise yine kuş üzümü ve böğürtlen olduğu gözlemlenmiştir.
Bunlara ek olarak koyu kırmızı renge sahip tüm meyveler yüksek oranda antioksidan içeriğine sahiptir. Araştırmalar bu antioksidan içeriklerin kalp hastalıkları, diyabet, obezite ve kansere karşı koruyucu ve iyileştirici etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

TANSİYON DÜŞÜRÜCÜ ETKİYE SAHİP

Metabolik sendromlu 48 katılımcı ile yapılan bir çalışmada katılımcılara 8 hafta boyunca yaban mersini (günde 50 gram kurutulmuş yaban mersini veya 350 gram taze yaban mersini) veya 960 gram su verilmiştir. 4. Ve 8. Saatlerde kan basıncı ölçümleri gerçekleştirilmiş yaban mersini tüketen grupta sistolik ve diyastolik kan basıncında azalma su tüketen gruba göre daha fazla bulunmuştur.

KİLO KONTROLÜNDE ETKİLİ

32 obez birey üzerinde yapılan bir çalışmada 6 hafta boyunca 15 kişiye 22.5 gram yaban mersini içeren smoothie, 17 kişiye plasebo smoothie verilmiştir. Çalışmanın başlangıcında ve sonunda katılımcıların kan değerleri ve yağ değerleri ölçümü yapılmıştır. Yaban mersini alan grupta plasebo grubuna göre insülin direncinde iyileşmenin daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.

12 hafta süren bir çalışmada kontrol diyeti uygulanan grup ile  ahududu takviyeli yüksek yağlı bir diyet uygulanan grup karşılaştırılmış, çalışma sonucunda ahududu alan grupta beyaz yağ dokusunda ve insülin hassasiyetinde iyileşme gözlemlenmiştir.

KANSER

Koyu kırmızı renkli meyveler anti-kanser etkisine sahip birçok fitokimyasal içermektedir. Böğürtlen, yaban mersini, kırmızı ve siyah üzüm ve çilek tozundan hazırlanan fenolik bileşiklerden zengin ekstraktlar lösemiden türetilen hücrelere 72 saat süreyle verilmiş ve lösemi hücrelerinde böğürtlen, yaban mersini, kırmızı, siyah üzüm ve çilek tozu özleri değişik seviyelerde apoptotik hücre ölümüne yol açmıştır.

Çilek ve üzümde bulunan stilben isimli fitokimyasalların kalın bağırsak sağlığını iyileştirici olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan bir çalışmada 45 hafta boyunca pterostilben diyeti uygulanması sonucunda tümör gelişiminde azalma gözlemlenmiştir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*