• Beylikdüzü-Bahçeşehir-Kağıthane
  • Pazartesi-Cumartesi: 08:30 -20:00

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN İLK ADIM: SU

İnsan vücudunun %55-75’i sudan oluşmaktadır. Suyun, vücut sıcaklığını dengelemede, toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasında, ağız ve deri sağlığında, başta böbrekler olmak üzere sindirim ve dolaşım sisteminin düzenli çalışmasında, vitamin ve minerallerin çözünerek vücut tarafından kullanılmasında ve metabolizmanın düzenli çalışmasında büyük etkisi vardır.

Her bireyin su gereksinimi kilosuna göre değişmektedir. Günlük su gereksinimi bireyin kilosuna göre değişmekle birlikte ortalama 2,5 litredir. Yapılan çalışmalarda su tüketiminin metabolizma hızını %24-30 oranında artırdığı görülmüştür. Yemeklerden önce içilen 2 su bardağı suyun tokluk hissi oluşturarak öğün esnasında daha az yemeyi sağladığı bu sayede kilo kaybına destek olduğu bildirilmektedir.

Yapılan bir çalışmada aynı zayıflama listesini uygulayan iki gruptan birinin su tüketimi yeterli iken bir grup yetersiz miktarda su tüketmiştir. Su tüketimi yeterli olan grupta %44 daha fazla kilo kaybı olduğu gözlemlenmiştir.

Vücut kas kütlesinin %80’i sudan oluşmaktadır. Vücuttan su kaybı olduğu durumlarda veya yeterli su tüketilmediği durumlarda kaslardan su kaybı meydana gelmektedir ve bu fiziksel performansta düşüşe, kas zayıflıklarına neden olmaktadır.

Vücut sıvısında %1-2 lik kayıplar yorgunluk, baş ağrısı, bozulmuş konsantrasyon, kaygı, hafıza ve beyin performansının düşmesi ile yakından ilişkili bulunmuştur.

Suyun yeterli miktarda tüketilmesinin sağlığa katkıları üzerine daha birçok çalışma bulunmaktadır.  Günlük ihtiyacınız olan su miktarını kilonuz(kg)×0,33 litre formulü ile hesaplayabilirsiniz.

Su tüketiminizi artıracak öneriler;

  1. Her zaman çalışma masanızda veya görebileceğiniz bir yerde su bulundurun.
  2. Yeterli su tüketmekte zorlanıyorsanız suyunuzu litrelil şişelerden içebilirsiniz. Bu sayede içmeniz gereken su miktarını ayarlamış olursunuz ve hedef önünüzde olacağından tüketiminiz daha kolay olur.
  3. Suyunuza elma, çilek, limon gibi meyve dilimleri veya nane,maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzelerin yapraklarını atarak suyunuzu daha lezzetli ve ferah hale getirebilir ve bu şekilde su tüketiminizi artırabilirsiniz.
  4. Gün içerisinde kahve molası yerine su molası verin.
  5. İçtiğiniz çay/kahvenin yanında mutlaka su da için.
  6. Her öğünden önce su için, hem daha çabuk doyacak hem de su içmeyi kendinize hatırlatmış olacaksınız.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*